noiembrie 2020
Festivalul Naţional de Teatru, 2020
Programul Festivalului Naţional de Teatru FNT, 2020 / FNT ALTFEL
Ediţia a 30-a, 22-29 noiembrie 2020

Notă: Majoritatea spectacolelor online sunt disponibile 48 de ore, cu excepţia celor la care e indicat altfel.
SCENA "FNT online"

Duminică, 22 noiembrie 2020

Ora 11.00 / www.fnt.ro
Colocviu: "FNT 30. File dintr-o istorie teatrală"
Moderatori: Maria Zărnescu şi Călin Ciobotari
Cu acest prilej se difuzează
DRUMUL TRILOGIEI - Andrei Şerban
Regia şi imaginea filmului: Alexandru Doru Spătaru
După spectacolul O trilogie antică / Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti (premiere: septembrie 1990)
Producţie: TVR, 1991
Durata: 25min

Spectacolul ascuns
Ora 15.00 / www.fnt.ro
FAUST, DRUMUL CLIPEI - Silviu Purcărete
Scenariul şi regia filmului: Laurenţiu Damian
Imaginea: Dănuţ Pădure
După spectacolul Faust / Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu (premieră: septembrie 2007)
Producţie: Editura Video a Ministerului Culturii, 2009
Durata: 50min

Spectacol invitat
Ora 19.00 / www.fnt.ro
LIVADA DE VIŞINI / IL GIARDINO DEI CILIEGI de A.P. Cehov (premieră: mai 1974)
Traducerea: Luigi Lunari, Giorgio Strehler
Regia: Giorgio Strehler
Scenografia şi costumele: Luciano Damiani / Muzica: Fiorenzo Carpi
Producător: Piccolo Teatro Milano (Italia)
Durata: 2h 40min
Spectacol în limba italiană cu subtitrare în limba română
Detalii despre acest spectacol în cartea Livada de vişini, teatrul nostru: jurnal de spectator de George Banu, de citit gratuiti aici.

arta ACTORULUI mare
Ora 22.00 / www.fnt.ro
PĂI... DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE? (premieră: martie 2014)
După romanul Moromeţii de Marin Preda
Dramatizarea: Cătălin Ştefănescu
Cu: Marcel Iureş şi George Mihăiţă
Un spectacol de: Alexandru Dabija
Producător: Teatrul ACT Bucureşti
Durata: 1h 25min

Luni, 23 noiembrie 2020

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
Matei Vişniec în dialog cu Călin Ciobotari

Spectacolul ascuns
Ora 15.00 / www.fnt.ro
VISUL - PORTRET LIVIU CIULEI
Scenariul filmului: Lucia Hossu Longin, Nicolae Niţă
Regia filmului: Lucia Hossu Longin
După spectacolul Visul unei nopţi de vară / Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti (premieră: mai 1991)
Producţie: TVR
Durata: 42min

FNelinişteT
Ora 16.00 / www.fnt.ro
PROFU' DE RELIGIE de Mihaela Michailov (premieră: noiembrie 2013)
Regia, scenografia şi muzica: Bobi Pricop
Coproducţie: Teatrul Naţional "Marin Sorescu" din Craiova şi TVR
Durata: 1h 06min

FNeuitareT
Ora 19.00 / www.fnt.ro
UNCHIUL VANIA de A.P. Cehov (premieră: octombrie 2007)
Traducerea în limba maghiară: Zsuzsánna Koros-Fekete / Pe baza traducerii în engleză de Paul Schmidt / Traducerea în limba română: Andrei Şerban şi Kinga Kovács
Dramaturgia: Kinga Kelemen
Regia: Andrei Şerban
Scenografia: Carmencita Brojboiu
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 50min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

arta ACTORULUI mare
Ora 22.00 / www.fnt.ro
ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vişniec (premieră: martie 2004)
Cu: Mircea Andreescu, Costache Babii şi Virginia Itta Marcu
Regia: Claudiu Goga
Scenografia: Ramona Ingrid Macarie / Muzica originală: George Marcu
Coproducţie: Teatrul "Sică Alexandrescu" Braşov şi TVR
Durata: 1h 20min

Ora 23.30 / www.fnt.ro
FREAK SHOW. THE MOVIE
Un film inspirat din spectacolul de teatru FREAK SHOW (premieră: decembrie 2013)
De şi cu: Florin Piersic jr.
O producţie: SpiderFilm
Disponibil pentru 24 ore.

Marţi, 24 noiembrie 2020

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
George Banu şi invitaţii săi
Invitat: Mihai Măniuţiu

Spectacolul ascuns
Ora 14.00 / www.fnt.ro
ISTORIA UNUI SPECTACOL - Gigi Căciuleanu
Regia filmului: Andrei Măgălie
După spectacolul D'ale noastre / Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti (premieră: mai 2017)
Producţie: TVR
Durata: 1h 10min

Ora 15.30 / www.fnt.ro
O ÎNTÂMPLARE CU JAZZ - Miriam Răducanu (premieră: noiembrie 2017) 
Film eseu de: Mircea Albuţiu
Durata: 15min
Vizibil doar în România.

FNelinişteT
Ora 16.00 / www.fnt.ro
ZIC ZAC (premieră: mai 2013)
Un spectacol de: Andrea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu
Scenografia: Andreea Săndulescu
Durata: 1h 10min

FNeuitareT
Ora 18.00 / www.fnt.ro
YVONNE, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz (premieră: martie 2008)
Traducerea în limba maghiară: András Pályi / Adaptarea: Czegő Csongor
Regia: Lászlo Bocsárdi
Decorul: Jószef Bartha / Costumele: Judit Dobre Kóthay
Coproducţie: Teatrul "Tamási Áron" Sfântu Gheorghe şi TVR
Durata: 2h
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

Ora 20.30 / www.fnt.ro
O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L. Caragiale (premieră: octombrie 1998)
Regia: Mihai Măniuţiu
Decorul: arh. Octavian Neculai / Costumele: Janine Fashion Design
Coproducţie: Teatrul Odeon Bucureşti, SMART şi PRO TV
Durata: 1h 40min

arta ACTORULUI mare
Ora 22.30 / www.fnt.ro
LA ORDIN, FÜHRER! de Brigitte Schwaiger (premieră: iunie 2018)
Traducerea: Dan Stoica
Cu: Maia Morgenstern
Regia: Mihai Măniuţiu
Coregrafia: Andrea Gavriliu / Decorul: Adrian Damian / Costumele: Claudia Castrase / Ilustraţia muzicală: Şerban Ursachi
Producător: Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti
Durata: 1h 05min

Miercuri, 25 noiembrie 2020

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
George Banu şi invitaţii săi
Invitat: Felix Alexa

Spectacolul ascuns
Ora 15.00 / www.fnt.ro
O ANUMITĂ STARE DE SPIRIT - Alexandru Darie
Realizatorul filmului: Alexandra Grigorescu-Ares
După spectacolul Don Giovanni / Opera Naţională Bucureşti (premieră: mai 1995)
Producţie: TVR
Durata: 52min

FNelinişteT
Ora 16.00 / www.fnt.ro
DEŞTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind (premieră: februarie 2017)
poem teatral rock (textul acestui spectacol e disponibil pe LiterNet aici)
Traducerea: Victor Scoradeţ / Muzica şi versuri originale: Daniel Rocca
Regia şi scenografia: Vlad Cristache
Producător: Teatrul Mic Bucureşti
Durata: 3h 15min

FNeuitareT
Ora 19.30 / www.fnt.ro
POVESTEA DE IARNĂ de William Shakespeare (premieră: decembrie 2008)
Regia: Alexander Hausvater
Decorul: Lucian Lichiardopol / Costumele: Stela Verebceanu
Producător: Teatrul Naţional "Mihai Eminescu" din Timişoara
Durata: 2h 30min

arta ACTORULUI mare
Ora 21.30 / www.fnt.ro
ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN de N.V. Gogol (premieră: februarie 2013)
Traducerea: Emil Iordache
Cu: Marius Manole şi Alexander Bălănescu
Adaptarea scenică şi regia: Felix Alexa
Muzica: Alexander Bălănescu / Scenografia: Diana Ruxandra Ion
Producător: ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti
Durata: 1h 33min
Disponibil pentru 24 ore.

Ora 22.30 / www.fnt.ro
REGINA MAMĂ de Manlio Santanelli (premieră: noiembrie 1997)
Traducerea: Florian Potra
Cu: Olga Tudorache şi Marius Bodochi
Adaptarea TV, regia şi ilustraţia muzicală: Gelu Colceag
Scenografia: Dana Moraru
Coproducţie: Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti şi TVR
Durata: 2h 30min

Joi, 26 noiembrie 2020

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
George Banu şi invitaţii săi
Invitat: Ion Caramitru

Spectacolul ascuns
Ora 15.00 / www.fnt.ro
CONFESIUNI DESPRE ANTIGONA - Alexandru Tocilescu
Un documentar de: Corina Tudose
După spectacolul Antigona / Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti (premieră: septembrie 1993)
Durata: 50min
Film în limba română cu subtitrare în limba germană

FNelinişteT
Ora 16.00 / www.fnt.ro
OCCIDENT EXPRESS de Matei Vişniec (premieră: martie 2019)
Traducerea şi adaptarea: Ágota Bereczki
Regia: Zakariás Zalán
Scenografia: Andra Bădulescu Vişniec
Producător: Teatrul "Szigligeti" Oradea - Trupa "Szigligeti"
Durata: 1h 52min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

FNeuitareT
Ora 19.00 / www.fnt.ro
FURTUNA după William Shakespeare (premieră: aprilie 2014)
Traducerea: Radu Nichita şi Nina Cassian
Regia şi ilustraţia muzicală: Alexander Morfov
Decorul: Nikola Toromanov / Costumele: Andrada Chiriac
Producător: Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti
Durata: 2h 30min

arta ACTORULUI mare
Ora 22.00 / www.fnt.ro
ULTIMA NOAPTE LA MADRID (premieră: februarie 2004)
Adaptare după Femeile lui Picasso. Jaqueline de Brian McAvera
Traducerea: Carmen Olaru
Cu: Ala Menşicov
Regia şi selecţia muzicală: Vitalie Drucec
Scenografia: Tatiana Popescu
Producător: Teatrul Naţional "Eugène Ionesco" Chişinău
Durata: 1h 20min

Ora 23.30 / www.fnt.ro
ACTORUL, după Mircea Dinescu (premieră: noiembrie 2007 - reluare a spectacolului din 1987)
Cu: Mihai Mălaimare şi Mircea Tiberian
Scenariul şi regia: Mihai Mălaimare
Muzica: Mircea Tiberian / Scenografia: Puiu Antemir
Coproducţie: Teatrul Masca şi TVR
Durata: 58min
Spectacol cu subtitrare în limba engleză

Vineri, 27 noiembrie 2020

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
George Banu şi invitaţii săi
Invitat: Gábor Tompa

Ora 12.30 / www.fnt.ro
George Banu şi invitaţii săi
Invitat: Alexandra Badea

Spectacolul ascuns
Ora 15.00 / www.fnt.ro
REGELE SCAMATOR - Ştefan Iordache
Realizator documentar: Ludmila Patlanjoglu
Durata: 1h

FNelinişteT
Ora 17.00 / www.fnt.ro
NORA de Henrik Ibsen (premieră: martie 2019)
Traducerea în limba maghiară: László Kúnos
Adaptarea scenică: Ágnes Kali şi Botond Nagy / Dramaturgia: Ágnes Kali
Regia: Botond Nagy
Spaţiul scenic: Carmencita Brojboiu şi András Rancz / Costumele: Carmencita Brojboiu / Muzica şi sound design: Bence Kónya-Ütő
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 1h 40min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

FNeuitareT
Ora 19.00 / www.fnt.ro
HÁROM NŐVÉR / TREI SURORI de A.P. Cehov (premieră: septembrie 2008)
Traducerea în limba maghiară: Kosztolányi Dezső
Dramaturgia: András Visky
Regia: Gábor Tompa
Decorul: Andrei Both / Costumele: Carmencita Brojboiu
Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 40min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română şi engleză

arta ACTORULUI mare
Ora 22.00 / www.fnt.ro
TOUJOURS L'AMOUR (premieră: noiembrie 1997)
Cu: Carmen Ungureanu şi Dan Puric
Scenariul, regia şi scenografia: Dan Puric
Coregrafia: Malou Josef
Producător: Compania de Teatru "Passe Partout Dan Puric" şi TVR
Durata: 1h 06min

Ora 23.00 / www.fnt.ro
AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega  (premieră: februarie 2014)
Cu: Anca Hanu
Un spectacol de: Tudor Lucanu
Light design: Alexandru Corpodean / Sound design: Marius Rusu
Producător: Teatrul Naţional Cluj-Napoca
Durata: 1h 20min

Sâmbătă, 28 noiembrie

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
Radu Afrim în dialog cu Călin Ciobotari

Spectacolul ascuns
Ora 15.00 / www.fnt.ro
MAGIA TEATRULUI ŞI A FILMULUI - Alexa Visarion
Realizator documentar: Liliana Chiţescu
Producător: TVR
Durata: 1h

FNelinişteT
Ora 16.00 / www.tnb.ro
REGELE MOARE de Eugène Ionesco (premieră: noiembrie 2017)
Traducerea: Vlad Russo şi Vlad Zografi
Regia: Andrei şi Andreea Grosu
Scenografia: Vladimir Turturica
Producător: Teatrul Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti
Durata: 1h 45min
Vizibil doar în România.

FNeuitareT
Ora 19.00 / www.fnt.ro
RETROMADÁR BLOKKNAK CSAPÓDIK ÉS FORRÓ ASZFALTRA ZUHAN / PASĂREA RETRO SE LOVEŞTE DE BLOC ŞI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE (premieră: noiembrie 2016)
Traducerea: Sándor László
Textul şi regia: Radu Afrim
Scenografia: Irina Moscu
Producător: Teatrul Naţional Târgu Mureş - Compania "Tompa Miklós"
Durata: 2h 50min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română şi engleză

arta ACTORULUI mare
Ora 22.00 / www.fnt.ro
NEPOTU' de Adrian Lustig (premieră: februarie 2005)
Cu: Tamara Buciuceanu-Botez şi Şerban Pavlu
Regia: Horaţiu Mălăele
Decorul: Anca Marcu / Costumele: Adriana Popa
Producător: Fundaţia "Teatru Contemporan", Teatrul de Comedie Bucureşti şi TVR
Durata: 1h 15min

Ora 23.30 / www.tnrs.ro
FELII (premieră: octombrie 2010)
One-woman show Ofelia Popii
Un spectacol de: Lia Bugnar
Scenografia şi light design: Dragoş Buhagiar / Coregrafia: Florin Fieroiu / Muzica originală şi sound design: Vlaicu Golcea
Producător: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu
Durata: 1h 25min
Spectacol cu subtitrare în limba engleză

Duminică, 29 noiembrie 2020

"Vorbe, vorbe, vorbe..."
Ora 11.00 / www.fnt.ro
George Banu în dialog cu Călin Ciobotari

Esteticile pandemiei
Ora 12.30 / www.fnt.ro
Colocviu: "Teatrul la limită. Esteticile pandemiei"
Moderatori: Ludmila Patlanjoglu şi Călin Ciobotari

Ora 15.00 / www.fnt.ro
ZOOM BIRTHDAY PARTY de Saviana Stănescu (premieră: mai 2020)
Regia: Beth Milles
Producător: Cherry Artspace (SUA)
Durata: 20min
Spectacol în limba engleză cu subtitrare în limba română

Ora 15.30 / www.tnrs.ro
LIVE de Thomas Perle (premieră: iulie 2020)
Regia şi scenografia: Bobi Pricop
Muzica originală: Eduard Gabia
Producător: Teatrul Naţional "Radu Stanca" Sibiu - Secţia germană
Durata: 1h
Spectacol în limba germană cu subtitrare în limbile română şi engleză

Ora 16.00 / www.fnt.ro
MOARTEA BATE LA UŞĂ (spectacol-lectură LIVE, 360°)
După un text de: Woody Allen
Cu: Maia Morgenstern şi Mircea Rusu
Regia: Florin Ghioca
Un proiect al Teatrului Naţional "I.L. Caragiale" din Bucureşti
Durata: 20min

Ora 17.30 / www.fnt.ro
POOL (NO WATER) de Mark Ravenhill (premieră: iunie 2020)
Traducerea în limba maghiară: Fanni Sényi
Un proiect de: Radu Nica, Andu Dumitrescu şi Vlaicu Golcea
Producător:Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Durata: 2h 10min
Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

FNeuitareT
Ora 20.00 / www.fnt.ro
UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov (premieră: mai 2001, reluat pt filmare în studioul TVR în vara lui 2014)
Traducerea: Moni Ghelerter şi Radu Teculescu
Regia: Yuri Kordonsky
Scenografia: Elena Dmitrakova
Coproducţie: Teatrul "Lucia Sturdza Bulandra" Bucureşti şi Casa de Producţie a TVR
Durata: 2h 45min

Spectacol invitat
Ora 23.00 / www.fnt.ro
ELECTRA de Sofocle  (premieră: iunie 1986)
Traducerea şi regia de teatru: Antoine Vitez
Scenografia şi costumele: Yanis Kokkos / Muzica de teatru: Georges Aperghis / Regia filmului: Hugo Santiago
Producător: Théâtre National de Chaillot (Franţa)
Durata: 1 h 40min
Spectacol în limba franceză cu subtitrare în limba română

***

22-29 noiembrie 2020 / www.fnt.ro

Esteticile pandemiei
APROAPE DEPARTE
Expoziţie virtuală de fotografie de teatru
Autor: Florin Ghioca

***
SCENA "FNT la TVR"

Duminică, 22 noiembrie 2020

FNeuitareT
Ora 20.00 / TVR 3
DANAIDELE, după Eschil (premieră: aprilie 1995)
Traducerea în limba franceză: Paul Mazon / Traducerea în limba română: Alexandru Miran
Dramatizarea şi regia: Silviu Purcărete
Decorul: Ştefania Cenean / Costumele: Liliana Cenean
Muzica originală: Iosif Herţea
Coproducţie: Teatrul Naţional "Marin Sorescu" Craiova, Holland Festival, Wiener Festwochen, Festival d`Avignon, Grande Halle de la Villette şi TVR
Coproducător asociat: Fundaţia pentru Teatru şi Film TOFAN
Durata: 1h 50min

Luni, 23 noiembrie 2020

Premieră în FNT
Ora 20.00 / TVR 3
CALIGULA, după Albert Camus (premieră: octombrie 2020)
Traducerea: Alice Georgescu
Adaptarea pentru televiziune: Silviu Jicman, Diana Dumitru şi Ovidiu Guzu
Regia: Silviu Jicman
Director de imagine: Ovidiu Guzu, Vlad Micu / Scenografia: Bristena de Satmaari / Muzica: Gabriel Basarabescu / Coregrafia: Corina Aldea
Producător: Casa de Producţie a TVR
Durata: 2h

Marţi, 24 noiembrie 2020

arta ACTORULUI mare
Ora 20.00 / TVR 3
VOCEA UMANĂ de Jean Cocteau (premieră: 1990)
Traducerea: Manase Radnev
Cu: Valeria Seciu
Adaptarea pentru televiziune şi regia: Cătălina Buzoianu
Scenografia: Dumitru Georgescu
Producţie: TVR
Durata: 1h 06min

Miercuri, 25 noiembrie 2020

arta ACTORULUI mare
Ora 20.00 / TVR 3
SUPEUL de Jean Claude Brisville (premieră: iunie 1995)
Traducerea: Ion Lucian
Cu: Radu Beligan şi Ion Lucian
Regia: Florentina Enache
Scenografia: Adriana Păun / Muzica: Vasile Manta
Coproducţie: Teatrul Odeon Bucureşti şi TVR
Durata: 1h 26m

Joi, 26 noiembrie 2020

arta ACTORULUI mare
Ora 20.00 / TVR 3
DIALOGURI ŞI FANTEZII ÎN JAZZ (premieră: mai 2006)
Cu: Ion Caramitru şi Johnny Răducanu
Un spectacol de: Ion Caramitru
Versuri după: Nichita Stănescu, Miron Radu Paraschivescu, Petre Stoica, Lucian Avramescu, Dan Verona şi Ana Blandiana / Muzica: Johnny Răducanu
Coproducţie: Uniunea Teatrală din România - UNITER şi TVR
Durata: 1h 30min

Vineri, 27 noiembrie

FNeuitareT
Ora 20.00 / TVR 3
HAMLET de William Shakespeare  (premieră: iunie 2001)
Traducerea, scenariul şi regia: Vlad Mugur
Scenografia: Helmut Stürmer / Costumele: Lia Manţoc / Măştile: Ilona Járo Varga
Producător: Teatrul Naţional Cluj-Napoca şi TVR
Durata: 2h 20min

***
SCENA "FNT on-air"

În perioada 22-29 noiembrie spectacolele Teatrului Naţional Radiofonic pot fi ascultate pe site-ul: www.eteatru.ro


Duminică, 22 noiembrie 2020

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 19.30 / Radio România Cultural
VIAŢA E VIS de Calderón de la Barca
Traducerea: Alexandru Popescu Telega
Adaptarea radiofonică: Vlaicu Bârna
Regia artistică: Cristian Munteanu
Durata: 2h

Luni, 23 noiembrie 2020

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 23.00 / Radio România Cultural
DOCTOR FĂRĂ VOIE de Molière
Traducerea: Sică Alexandrescu şi Mircea Ştefănescu
Adaptarea radiofonică: Ştefan Hagimă
Regia artistică: Cristian Munteanu

Spectacole premiate internaţional
Ora 23.05 / Radio România Actualităţi
BUCUREŞTI - UNDERGROUND de Saviana Stănescu şi Toma Enache
Regia artistică: Toma Enache
Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2009

Ora 23.45 / Radio România Actualităţi
MAMA
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi
SILVER WINNER la Grand Prix Nova Bucureşti, 2015

Marţi, 24 noiembrie 2020

EMIL BOROGHINĂ în recital
Ora 19.00 / Radio România Cultural
OVIDIU - Exilatul de la Pontul Euxin, după "Tristele" şi "Ponticele"
Traducerea: Teodor Naum
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte

Ora 20.00 / Radio România Cultural
LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT
o biografie poetică după viaţa şi opera lui Mihai Eminescu
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 23.00 / Radio România Cultural
ÎN GRĂDINILE MURCIEI de Josep Feliu i Codina
Traducerea: Rodica Balthazar
Adaptarea radiofonică: Alexe Marcovici
Regia artistică: Cristian Munteanu

Spectacole premiate internaţional
Ora 23.05 / Radio România Actualităţi
ARGENTINA de Ilinca Stihi
Regia artistică: Ilinca Stihi
GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2013

Miercuri, 25 noiembrie 2020

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 23.00 / Radio România Cultural
JOCUL CU FANTASME de Cristian Munteanu
Regia artistică: Adrian Pintea

Spectacole premiate internaţional
Ora 23.05 / Radio România Actualităţi
METAMORFOZA, după Franz Kafka
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ion Andrei Puican
SILVER WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2014

Ora 23.39 / Radio România Actualităţi
CĂLĂTORIA LUI ORFEU
Scenariul sonor: Mădălin Cristescu
Regia artistică: Attila Vizauer
Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2019

Joi, 26 noiembrie 2020

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 19.00 / Radio România Cultural
VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ de William Shakespeare
Adaptarea radiofonică: Zoe Anghel Stanca
Regia artistică: Cristian Munteanu

Ora 23.00 / Radio România Cultural
FURTUNĂ PE STRADA PRINCIPALĂ de Reginald Rose
Adaptarea radiofonică: Radu Popovici
Regia artistică: Cristian Munteanu

Vineri, 27 noiembrie

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 23.00 / Radio România Cultural
O REPETIŢIE MOLDOVENEASCĂ SAU NOI ŞI IAR NOI de Costache Caragiale
Adaptarea radiofonică: Costin Tuchilă
Regia artistică: Cristian Munteanu

Spectacole premiate internaţional
Ora 23.05 / Radio România Actualităţi
EXPLOZIV de Elise Wilk
Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihnea Chelaru
GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2018

Ora 23.50 / Radio România Actualităţi
NUMĂRĂTOARE INVERSĂ de Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican
Regia artistică: Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican
Premiul al II-lea Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2014

Duminică, 29 noiembrie 2020

Medalion CRISTIAN MUNTEANU - regizor şi dramaturg
Ora 19.30 / Radio România Cultural
MANTAUA de N.V. Gogol
Traducerea: Silvia Cucu
Dramatizarea: Puşa Roth
Regia artistică: Cristian Munteanu

Luni, 23 noiembrie 2020 - Vineri, 27 noiembrie 2020

Vorba de cultură
Ora 12.00 / Radio România Cultural
Emisiunea "Vorba de cultură"
Attila Vizauer şi Ema Stere în dialog cu artişti din FNT 30

0 comentarii

În programul cultural

Online, click aici
27.11.2020 15,00 (timp de 48 de ore)
27.11.2020 17,00 (timp de 48 de ore)
27.11.2020 23,00 (timp de 48 de ore)
27.11.2020 pînă la ora 15,00
27.11.2020 pînă la ora 22,30
27.11.2020 pînă sîmbătă, ora 15,00
27.11.2020 pînă sîmbătă, ora 16,00
27.11.2020 pînă sîmbătă, ora 22,00
27.11.2020 pînă sîmbătă, ora 23,30
28.11.2020 pînă duminică, ora 15,00
28.11.2020 pînă duminică, ora 17,00
28.11.2020 pînă duminică, ora 23,00
28.11.2020 pînă la ora 15,00
28.11.2020 pînă la ora 16,00
28.11.2020 pînă la ora 22,00
28.11.2020 pînă la ora 23,30
29.11.2020 15,00 (timp de 48 de ore)
29.11.2020 16,00 (timp de 48 de ore)
29.11.2020 23,00 (timp de 48 de ore)
29.11.2020 pînă la ora 15,00
29.11.2020 pînă la ora 17,00
29.11.2020 pînă la ora 23,00
30.11.2020 pînă marţi, ora 15,00
30.11.2020 pînă marţi, ora 16,00
30.11.2020 pînă marţi, ora 23,00
01.12.2020 pînă la ora 15,00
01.12.2020 pînă la ora 16,00
01.12.2020 pînă la ora 23,00

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus