mai 2021
Premiile Gopo, 2021
Acasă (r. Radu Ciorniciuc), colectiv (r. Alexander Nanau), Ivana cea groaznică (r. Ivana Mladenovic) şi Tipografic majuscul (r. Radu Jude) sunt filmele care intră oficial în cursa pentru trofeul Gopo la categoria Cel mai bun film de lungmetraj. Câştigătorii vor fi anunţaţi în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 28 iunie 2021.

16 lungmetraje româneşti lansate în cinematografe sau pe platforme VOD în 2020 au fost luate în considerare de juriul 2021 pentru desemnarea nominalizărilor la cea de-a 15-a ediţie a Galei Premiilor Gopo. Filmele cu cele mai multe nominalizări sunt: Urma (12 nominalizări), Ivana cea groaznică (12 nominalizări), Tipografic majuscul (10 nominalizări), Acasă (7 nominalizări) şi 5 minute (7 nominalizări).


Alexander Nanau (colectiv), Ivana Mladenovic (Ivana cea groaznică), Radu Ciorniciuc (Acasă) şi Radu Jude (Tipografic majuscul) sunt nominalizaţii categoriei Cea mai bună regie.

La categoria Cea mai bună actriţă într-un rol principal concurează Diana Cavallioti (5 minute), Ivana Mladenovic (Ivana cea groaznică) şi Irina Rădulescu (Urma), în timp ce Igor Babiac (Dragoste 2. America), Mihai Călin (5 minute), Şerban Lazarovici (Tipografic majuscul), şi Teodor Corban (Urma) concurează la categoria Cel mai bun actor într-un rol principal.

Acasă (r. Radu Ciorniciuc), Lemn (r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst şi Ebba Sinzinger), Superhombre (r. Lucian Mircu, Mircea Gherase) şi Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom) sunt cele patru pelicule nominalizate în categoria Cel mai bun film documentar.

De asemenea, două documentare - Acasă (r. Radu Ciorniciuc) şi Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom) - alături de lungmetrajul de ficţiune Urma (r. Dorian Boguţă) sunt nominalizate pentru Cel mai bun film de debut.

Premiera anului 2021 este prezenţa a trei categorii distincte dedicate scurtmetrajelor: 12 titluri au fost nominalizate pentru Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune, Cel mai bun scurtmetraj de animaţie şi Cel mai bun scurtmetraj documentar.

La categoria Cel mai bun film european, criticii de film din juriul de nominalizări au votat pentru următoarele patru titluri distribuite în cinematografele din România anul trecut: Il Traditore/ Trădătorul (r. Marco Bellocchio), It Must Be Heaven/ Paradisul, probabil (r. Elia Suleiman), Les Miserables/ Mizerabilii (r. Ladj Ly) şi Sorry We Missed You (r. Ken Loach).

Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo 2021 au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesionişti din domeniu: criticii de film Iulia Blaga, Irina Trocan, Victor Morozov, Călin Boto şi Gabriela Filippi, regizorii Marius Olteanu, Mona Nicoară şi Nora Agapi, actriţa Emilia Dobrin, editorul Eugen Kelemen şi Ioana Dragomirescu, coordonatoarea Cinema Elvire Popesco.

După anunţul nominalizărilor, peste 650 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti vor fi invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2021, prin intermediul unui mecanism de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit şi consultanţă PwC România, cu care organizatorii Premiilor Gopo au demarat un parteneriat încă din 2011.

Lista completă de nominalizări la Premiile Gopo, 2021

Cel mai bun film de lungmetraj
Acasă
producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
 colectiv
producători: Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova | România (Alexander Nanau Production, Samsa Film, HBO Europe)
 Ivana cea groaznică
producători: Ada Solomon, Ivana Mladenovic | România (MicroFILM)
Tipografic majuscul
producător: Ada Solomon | România (MicroFILM)

Cea mai bună regie
Alexander Nanau pentru filmul colectiv
Ivana Mladenovic pentru filmul Ivana cea groaznică
Radu Ciorniciuc pentru filmul Acasă
Radu Jude pentru filmul Tipografic majuscul

Cel mai bun actor în rol principal
Igor Babiac pentru rolul Anton din filmul Dragoste 2. America
Mihai Călin pentru rolul Nicu Holban din filmul 5 minute
Şerban Lazarovici pentru rolul Mugur Călinescu din filmul Tipografic majuscul
Teodor Corban pentru rolul Mihnea din filmul Urma

Cea mai buna actriţă în rol principal
Diana Cavallioti pentru rolul Liliana Calomfir din filmul 5 minute
Irina Rădulescu pentru rolul Ana din filmul Urma
Ivana Mladenovic pentru rolul Ivana din filmul Ivana cea groaznică

Cel mai bun actor în rol secundar
Dragoş Bucur pentru rolul Radu din filmul Urma
Emanuel Pârvu pentru rolul Coman din filmul 5 minute
Lucian Ifrim pentru rolul Cristi din filmul Urma
Miodrag Mladenovic pentru rolul Tatăl din filmul Ivana cea groaznică

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Ana Radu pentru rolul Anca Holban din filmul 5 minute
Anca Pop pentru rolul Anca din filmul Ivana cea groaznică
Elvira Deatcu pentru rolul Maria Holban din filmul 5 minute
Ioana Iacob pentru rolul Mama din filmul Tipografic majuscul

Cel mai bun scenariu
Dorian Boguţă şi Loredana Novak pentru filmul Urma
Ivana Mladenovic şi Adrian Schiop pentru filmul Ivana cea groaznică
Radu Jude şi Gianina Cărbunariu pentru filmul Tipografic majuscul

Cea mai bună imagine
Alexander Nanau pentru filmul colectiv
Barbu Bălăşoiu pentru filmul Urma
Carmen Tofeni pentru filmul Ivana cea groaznică
Oleg Mutu pentru filmul Dragoste 2. America
Radu Ciorniciuc şi Mircea Topoleanu pentru filmul Acasă

Cel mai bun montaj
Alexander Nanau, George Cragg şi Dana Bunescu pentru filmul colectiv
Andrei Gorgan pentru filmul Acasă
Cătălin Cristuţiu pentru filmul Tipografic majuscul
Patricia Chelaru şi Cătălin Cristuţiu pentru filmul Ivana cea groaznică
Tudor D. Popescu pentru filmul Urma

Cel mai bun sunet
Alexandru Dumitru pentru filmul Ivana cea groaznică
Andre Rigaut şi Michal Fojcik pentru filmul Dragoste 2. America
Jean Umansky şi Dana Bunescu pentru filmul Tipografic majuscul
Mihai Grecea, Florin Tăbăcaru, Angelo Dos Santos, Michele Schillings pentru filmul colectiv
Tom Weber, Andreas Mühlschlegel şi Lukás Moudrý pentru filmul Acasă

Cea mai bună muzică originală
Bartosz Chajdecki pentru filmul Dragoste 2. America
Flora Pop pentru filmul Totul nu va fi bine
Marius Leftărache şi Matei Stratan pentru filmul Urma

Cele mai bune decoruri
Andreea Popa pentru filmul Urma
Irina Moscu pentru filmul Tipografic majuscul
Mihaela Poenaru pentru filmul Dragoste 2. America

Cele mai bune costume
Adina Bucur pentru filmul 5 minute
Dorin Negrău pentru filmul Tipografic majuscul
Iulia Popescu pentru filmul Ivana cea groaznică
Mălina Ionescu pentru filmul Urma

Cel mai bun machiaj şi cea mai bună coafură
Bianca Boeroiu şi Domnica Bodogan pentru filmul Tipografic majuscul
Dana Moldoveanu şi Lidia Ivanov pentru filmul Urma
Iulia Popescu şi Dejana Petrucic pentru filmul Ivana cea groaznică
Manuela Simionescu şi Dana Roşeanu pentru filmul 5 minute

Cel mai bun film de debut
Acasă (r. Radu Ciorniciuc)
 Totul nu va fi bine (r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom)
 Urma (r. Dorian Boguţă)

Cel mai bun documentar
Acasă r. Radu Ciorniciuc, producători: Monica Lăzurean-Gorgan, Ümit Uludağ, Hanka Kastelicova, Ari Matikainen | România (Manifest Film, Corso Film, Kinocompany, HBO Europe)
 Lemn r. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst şi Ebba Sinzinger, producători: Vincent Lucassen, Ebba Sinzinger, Monica Lăzurean-Gorgan | România (4 Proof Film)
 Superhombre r. Lucian Mircu, Mircea Gherase, producători: Mircea Gherase, Lucian Mircu | România (Mircea Gherase PFA)
 Totul nu va fi bine r. Adrian Pîrvu, Helena Maksyom, producători: Alexandru Solomon, Ada Solomon | România (Hi Film Productions)

Cel mai bun scurtmetraj de ficţiune
În noapte r. Ana Pasti, producători: Irena Isbăşescu, Adrian Sitaru | România (4Proof Film)
Kaimos r. Sarra Tsorakidis, producător: Paul Negoescu | România (Papillon Film)
Laila r. Raya Al Souliman, producător: Paul Negoescu | România (Papillon Film)
 Ţinutul care nu doarme niciodată r. Andra Tarara, David Schwartz, producători: Andra Tarara, David Schwartz | România

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie
Candy Can r. Anton Octavian, producător: Mihai Mitrică | România (Safe Frame)
Cântec de leagăn r. Paul Mureşan, producător: Mihai Mitrică | România (Safe Frame)
Moartea şi cavalerul r. Radu Gaciu, producători: Tudor Giurgiu, Adriana Bumbeş | România (Hai-Hui Entertainment)
Saşa şi Petre r. Luca Istodor | România

Cel mai bun scurtmetraj documentar
Apropieri r. Ioana Grigore, producător: Ioana Grigore | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)
Cerbul a trecut prin faţa mea r. Vlad Petri, producător: Vlad Petri |România (Activ Docs)
Totul pentru Riana r. Mihai Gavril Dragolea, producători: Mihai Gavril Dragolea, Ioana Lascăr | România (Vagabond Film, deFilm)
Venim pe rând şi mergem pe sărite r. Mihnea Toma | România (U.N.A.T.C. I.L. Caragiale)

Tânără speranţă
Alma Buhagiar pentru regia scurtmetrajului Împreună
Cătălin Rugină pentru imaginea scurtmetrajelor Datoria, Vânătoarea de cerbi
Gabor Bondi pentru rolul Raul din scurtmetrajul În noapte
Patricia Chelaru pentru montajul filmului Ivana cea groaznică
Teona Galgoţiu pentru regia scurtmetrajelor Elefant departe, Mă uit înapoi şi dispare

Cel mai bun film european
Menocchio / Il Traditore / Trădătorul r. Marco Bellocchio | Italia, Franţa, Germania, Brazilia (distribuitor: Independenţa Film)
It Must Be Heaven / Paradisul, probabil r. Elia Suleiman| Franţa, Qatar, Germania, Canada, Turcia, Teritoriile Palestiniene (distribuitor: Independenţa Film)
Les Miserables / Mizerabilii r. Ladj Ly | Franţa (distribuitor: Independenţa Film)
Sorry We Missed You / În absenţa dvs. r. Ken Loach | Marea Britanie, Franţa, Belgia (distribuitor: Independenţa Film)


Gala Premiilor Gopo 2021 este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Babel Communications.
Sponsori principali
: Apa Nova, Banca Transilvania, Cellini, Enel România
Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, IQOS
Parteneri: Stella Artois
Partener de monitorizare: MediaTRUST
Parteneri media: All about Romanian Cinema, Cinemap, Cultura la Dubă, Coverstories, Cooperativa Urbană, Decât o Revistă, Elle, Films in Frame, Hotnews, HappyFish, IQAds, Liternet, Mindcraft Stories, Movienews, Psychologies, Smark, Spotmedia, Unica, Urban.ro, Ziarul Metropolis, Zile şi Nopţi.

Ne puteţi urmări pe: Website| Facebook | Instagram | Youtube

0 comentarii

Scrieţi la LiterNet

Scrieţi o cronică (cu diacritice) a unui eveniment cultural la care aţi participat şi trimiteţi-o la [email protected] Dacă ne place, o publicăm.

Vreţi să anunţaţi un eveniment cultural pe LiterNet? Îl puteţi introduce aici.

Publicitate

Sus