Home

Home
Cititi-ne pe FacebookUrmati-ne pe TwitterFeed RSS gratuit

Spacer

Agenda LiterNet  Sageata  Ştiri  Sageata  Gala Tânărului Actor HOP 2019

Câştigătorii preselecţiei pentru Gala Tânărului Actor HOP, 2019


iunie 2019
TextText mai micText mai mare
Versiune imprimabila Adauga cu AddThis
Ediţia a XXII-a a Galei Tânărului Actor (2019) al cărei director artistic este Gigi Căciuleanu are ca temă Teatru coregrafic. DansActorul ca fenomen al teatrului actual.

În zilele de 11, 12 şi 13 iunie 2019, UNITER a organizat preselecţia pentru Gala Tânărului Actor - HOP. Juriul a fost format din: Oana Cristea Grigorescu (jurnalist cultural), Florin Fieroriu (coregraf), Lari Giorgescu (actor), Oana Leahu (regizor) şi Gabi Lupu (jurnalist cultural).

Secţiunea Individual
Radu Anastas, Universitatea de Arte Târgu-Mureş
Norbert Boda, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Răzvan Ciocoi, Universitatea de Vest din Timişoara
Ioana Cojocărescu, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Nicolae Dumitru, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti
Roxana Fânaţă, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Flavia Giurgiu, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Raul Lăzărescu, Universitatea de Vest din Timişoara
Diana Ioana Licu, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Adrian Loghin, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti
Adela Mihai, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti
Ioana Moldovan, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Maria Panainte, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti
Flavia Perşa, Universitatea "Babeş - Bolyai" Cluj-Napoca
Alin Potop, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti
Paul Preduşel, Universitatea de Arte din Târgu Mureş
Theodora Sandu, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti

Secţiunea Grup
în-cerc-uit, adaptare după texte de Matei Vişniec, cu: Alina Mihaela Dumitrache, Andrei Ianuş, Alexandra Oişte, Cristina Simion, Ioana Beatrice Tănasă, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti şi Mihai Vasilescu, absolvent al Universităţii "Hyperion" din Bucureşti
Puşca lui Cehov, cu Norbert Boda, Narcisa Cîmpianu, Andrei Gîjulete, Andrei Han, Alex Macavei, George Olar, absolvenţi ai Universităţii "Babeş-Bolyai", Cluj-Napoca
Richard sunt eu!, adaptare după William Shakespeare, cu: Yannick Becker, Ştefan Dogaru, Francesca Fülöp, Robert Iosif, Ştefan Bogdan Liţă, absolvenţi ai Universităţii "Babeş-Bolyai", Cluj-Napoca
Shakespeare Mechanics, adaptare după William Shakespeare, cu: Radu Anastas, Carmen Paşcu, Maria Pogângeanu, Theodora Popovici, Paul Preduşel, Radu Tudoraş, Marian Vultur, absolvenţi ai Universităţii de Arte Târgu-Mureş
Unde? Cum? Cine?, adaptare după Samuel Beckett, cu: Giorgiana Coman, David Constantinescu, Ioana Moldovan, Caliţa Nantu, Daniela Purcărea, absolvenţi ai Universităţii "Babeş-Bolyai", Cluj-Napoca
Valiza, adaptare după Kamikaze de Alina Nelega, cu: Dragoş Florea şi Carmen Ghiurco, absolvenţi ai Universităţii de Arte din Târgu Mureş
Wor(l)ds in progress, adaptare după Cabaretul cuvintelor de Matei Vişniec, cu: Andrei Atabay, Andreea Jurj, Lia Marin, Octavian Voina, absolvenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică "I.L. Caragiale" Bucureşti şi Iuliana Danciu, Sînziana Pintean, absolvenţi ai Universităţii "Babeş-Bolyai", Cluj-Napoca.






 Toate articolele despre Gala Tânărului Actor HOP 2019


0 comentarii

Spacer Spacer